sobota, 8 października 2011

tropem jesieni

W zasadzie miało być o rykowisku, ale się skończyło.Jak to? Dopiero co nastały zimne noce, wychylają opiaszczone gąski,


no tak ta powiedzmy sobie anomalia trwa od roku. Jelenie podjęły decyzję, że przenoszą swoje gody na sierpień i wrzesień, czyli o miesiąc wcześniej. Mimo, iż jest wtedy gorąco i dopiero co pojawiają się przepyszne jabłka, energetyczne żołędzie dające siłę do walk godowych. Było więc krótko, po cichu, w tym roku las nie grzmiał odgłosami zwieranych poroży i donośnych ryków.
W zeszłym roku podejrzewałem, w tym wiem na pewno- to zapowiedź rychłej, długiej i śnieżnej zimy. Rok temu przyszła o miesiąc wcześniej, a skończyła się normalnie. One wiedziały o tym , tylko skąd? Czas jesiennej obfitości jelenie wykorzystują na przygotowanie się do zimy, a nie na jakieś tam amory.
Ja wyjątkowo narąbałem dużo drewna na opał, bo zaraz po samochodzie terenowym, to suche drewno gwarantuje spokojną zimę.
Można więc cieszyć się urokami jesieniBrzozy zrzucające liście od dołu to też zwiastun porządnej zimy .

Co rano budzi nas jazgot sójek zrywających żołędzie .Robią zapasy ,a tak naprawdę sadzą las .


 Świeże igliwie i liście to ochrona na zimę .Grzybów w tym roku jak na lekarstwo .Ich braki próbuje nadrabiać sromotnik bezwstydny - niejadalny ,ale podobno leczniczy .


Jesiennego lasu strzegą duszki zaklęte w starych drzewach. 

3 komentarze:

 1. U nas też było wcześniejsze rykowisko, kilka dni temu jelenie zamilkły. Teraz powinno się zacząć bekowisko danieli, ale nie wiadomo jak to w tym roku będzie. Może przeszło już niepostrzeżenie?
  Pięknie macie wokół domu!
  Mam nadzieję, że duszki drzewne nie próżnują i porządnie straszą myśliwych. I leśniczych wycinających starodrzewia.
  Idę szybko podejrzeć brzozy, jak im liście spadają.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z zaciekawieniem czytałam i oglądałam zdjęcia, bo kocham przyrodę. Przepowiednie mroźnej zimy mnie przeraziły, ale może duszki zaklęte w drzewie nie pozwolą na to :-). Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Razem z duszkami pilnujemy naszego skrawka przyrody, a zimę spędzamy aktywnie i nawet ją lubimy,tzn. tylko ja i chłopaki .No i Buba oczywiście ;-)Pozdrawiam Maciek

  OdpowiedzUsuń