niedziela, 1 kwietnia 2012

życie budzi się nad rzeką
Gdy szukaliśmy swojego miejsca gdzieś w tle tych naszych poszukiwań pojawiała się płynąca woda. Taka, która napędza, zmusza do działania ,do zmian.  Skotawę w Innej Bajce dostaliśmy poniekąd w prezencie. Pokazała nam się  już po zakupie .Bo w pierwszym momencie nawet jej nie widać .To właściwie rzeczka niewielka,  ukryta  gdzieś wśród łąk. Pokręcona , z zakolami , ale o bystrym nurcie. Ma swoje tajemnicze niedostępne miejsca ,jakby była dużą rzeką.  Nie jest do końca dzika - Niemcy stworzyli system nawadniający .Melioracje też zrobiły swoje.Na szczęście  obecnie te systemy działają tylko częściowo.
Wiosną to ona pierwsza budzi się do życia. Obficie zalewając łąki.Z okien widzimy wówczas jezioro i słyszymy odgłosy najpierw łabędzi krzykliwych ,potem żurawi, kszyków,czajek .... Im cieplej tym jest ich więcej .Swoje "trzy grosze" wtrącają  też żaby.  Nic tylko siedzieć i słuchać koncertów.
Skotawa ,choć mała, wyrzeźbiła ciekawą , pagórkowatą , pociętą wąwozami dolinę z regularnie wybijającymi źródełkami .Na jednym z południowych zboczy znajduje się Inna Bajka .

 

 To ciepło ma oczywiście  i swoje minusy - ziemia wypłukana i uboga,częste susze .Takie miejsca baaardzo lubią żmije ,ale i ptaki.
Z całej przedwojennej niemieckiej wsi ciągnącej się wzdłuż rzeki zostało tylko kilka bardzo  luźno rozrzucanych gospodarstw ( raptem cztery). Tworzą one odrębne,rozdzielone lasem przysiółki.
Północne zbocza ,naprzeciwko   Innej Bajki są strome i  zimne.Las jest tam mszysty i tajemniczy.  Nie da jednak się usiedzieć cały czas w jednym, choćby najcieplejszym i bezpiecznym miejscu .Trzeba czasem przejść na drugą stronę....

16 komentarzy:

 1. Piękna relacja z przebudzenia życia nad rzeką. Ciekawy jestem, czy zadzwonił budzik, bo jak dzwoni u mnie, to jednak ciężko się wstaje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nas budzi klangor i wtedy lepiej się wstaje :-)

   Usuń
 2. Wy macie rzekę, my staw. Odgłosy te same. Piękna wiosna na zdjęciach nad wodą. Pozdrawiam słonecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie szczególnie teraz :-) i my pozdrawiamy dziś słonecznie :-)

   Usuń
 3. Pieknie opowiedziane :) Nas też budzi klangor i koncert tysiaca gardeł, więc potwierdzam , że budzenie się przy takich dźwiękach to całkiem przyjemna część dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie.to baaardzo przyjemna pobudka :-)

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie w tej Waszej innej bajce. Wszystkie bajki są ciekawe, zajrzę tu czasem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witaj bustani - zapraszamy i pozdrawiamy oczywiście j.i m.

   Usuń
 6. Dostać rzekę w prezencie, to mało komu się zdarza!
  Oswoiliście Skotawę i jest już bardzo Wasza, to się czuje czytając.
  U nas, na dąbku przed domem założyła gniazdo rodzina srok. Jest drapieżnikiem, więc żywi się pisklętami różnych ptaków i okolica powoli pustoszeje ze śpiewu. Sąsiedzi niszczą gniazda srok, żeby zachować jak najwięcej ptaków śpiewających. Kurczę, nie jest to taka prosta sprawa ...
  A ostatnio, jak wieszałam pranie w sadzie, zelektryzował mnie okrzyk polującego jastrzębia. Kogut natychmiast podniósł alarm i zwołał kury do ukrycia się. A to żartowniś szpak? kos? tak świetnie naśladował drapieżnika. Musiał mieć niezły ubaw!
  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szpaki to spryciarze .U nas rolę drapieżnika zagrała wczoraj .... sójka .wszystkie ptaki w popłochu uciekły ,a ona dumnie przechadzała się wśród żołędziowych resztek ;-)
   A ze srokami to rzeczywiście sprawa nie prosta.....

   Usuń
 7. Piękna ta Inna Bajka. Bardzo lubię takie opisy okolic, w których znajdują się opisywane na blogach domy, to pozwala mi lepiej zbudować sobie obraz całej krainy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja za każdym razem uświadamiam sobie ,ze tych małych domów co "stoją na ziarnku maku" jest całkiem ,całkiem sporo .I od razu mi lepiej :-)

   Usuń
 8. przepiekne sa te pejzaze, tak mnie wzruszaja, ze tu zagladam i zagladam... sle pozdrowienia i usmiechy :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. znam tę rzekę i właśnie ten jej odcinek... gratuluję odkrycia
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń